PUBLIKIMET E FUNDIT

Erli Gurra

Gurra Tironës buron veçse muzikë – Nga Marsida NAJDENI

Fjala Gurrë do të thotë zanafilla e një burimi uji ku rrjedh si lum. Kështu dhe muzika tek Erli është si puna e Gurrës, e...
Alisa Katroshi

Të mos ndalosh kurrë së besuari – Nga Marsida NAJDENI

Para se të hynim brenda ambienteve të shkollës së “Kuqe” (godina e vjetër) gjithmonë shihej Alisa me një të qeshur të madhe në fëtyrë...
Xhamia e Karapicit

TIRANA 400 VJEÇARE?! GJENEZA E SAJ ËSHTË PADYSHIM MË E LASHTË!

Historia jonë mundohet që të kapë disa nga çështjet kryesore dhe t’i trajtojë ato, por pa pasur studiuesit e duhur e pa bërë kërkimet...
Filantropistët e Tironës - Marsida Najdeni

Filantropistët e Tironës, një histori ndryshe: Cilësia e Bashkjetesës. (2) –...

Ndër breza pafund kemi patur komshi një familje ortodokse tiranase. Nuk gënjej që për Bajram plaka e tyre e mbushte shtëpinë tonë me gjithë...
Ymer Pampuri

Ymer Pampuri – Rekordmeni Botnor i SK Tironës

Ymer Pampuri ka lindur në Tironë më 24 shkurt të vitit 1944. Pasionin fillestar të tij, sportin e akrobacisë, e ushtroi në Cirkun e...
Shpella e pellumbasit

Shpella e Pëllumbasit ose Shpella e Zezë

Në këtë vend gjurmim llogaritet të kenë jetuar paraardhësit që në periudhën e hershme diku 10.000 vjet më parë. Me studimet arkeologjike është vërtetuar...

Fiqiri Llagami – nacionalist antikomunist dhe antifashist, një jetë në burgje

Fiqiri Llagami – Lindur në Tiranë më 1913. Nga nje familje nacionaliste me ndjenja te forta atdhedashurie. Për birin e rilindasit Myslim Llagami edhe fashizmi edhe...
Servete Maçi

Servete Maçi (1901-1995), e bija e patriotit tironas Musa Maçi

Servete Maçi (1901-1995), e bija e patriotit te palodhur, tironasit Musa Maçi, nje aktivist qe kishte pesuar disa here burgime nga xhonturqit. Servete Maçi...
Usta Muharrem Gurra

QAN LULJA PER LULEN – Teksti & Muzika, usta Muharrem GURRA

QAN LULJA PER LULEN OBOBO QAN LULJA PER LULEN-O LULEN CE KEPUSIN OBOBO LULEN CE KEPUSIN-O CE KEPUSIN GOCAT OBOBO CE KEPUSIN GOCAT-O QE LAHEN SI ROSAT OBOBO QE LAHEN SI...
Hamid Begeja

Hamid Begeja – Universiteti i Montpelies, France – Fakulteti i Ekonomise

Ka lindur më 13 mars 1907 në Tironë, ku kreu edhe arsimin fillor.Bindjet arsimdashëse të të jatit, tregtar i manifaturës, dhe të nënës së...
Ymer Bali

Një nga emrat më të shquar të fotografisë shqiptare është dhe...

Një nga emrat më të shquar të fotografisë shqiptare është dhe ai i Ymer Balit. Ai është dalluar për fotografitë dokumentare, por njëkohësisht edhe...
Agim Zajmi

Agim Zajmi, skenografi me i vleresuar ne teatrin shqiptar

Agim Zajmi (1936, Tiranë - 3 nëntor 2013, Tiranë), skenograf, piktor dhe profesor ne Akademine e Arteve te Shqiperise. Agim Zajmi është skenografi me...

Kalaja e Shëngjergjit

Kalaja e Shëngjergjit ndodhet në afërsi të fshatit Shëngjin të krahinës së Shëngjergjit, në anën lindore të vargut të Dajtit. Pikërisht këtu rrjedha e sipërme...
Tahir Beshiri

Tahir BESHIRI – Universiteti i Selanikut, Greqi – Fakulteti i Veterinarise

Ai lindi aty nga viti 1888, po në Tironë dhe po në atë familje të hershme e mjaft të njohur tironase. Të atit të...
Myrteza Topi

Myrteza TOPI – Kolegji Amerikan i Stambollit, Turqi – Fakulteti i...

Myrtezai, i njohur më shumë me emrin Riza, lindi në Tiranë, në muajin prill të vitit 1916. Ishte djali më i vogël i asaj...
Xhemil Tagani

Personazh – Aktori Xhemil Tagani – Nga Rezarta Reçi

I qete , energjk, gojeembel dhe rrefimtar , plot emocione dhe dashamiresi, aktori i dashur i skenes dhe ekranit Xhemil Tagani ka pranuar te...
51NdjekësitNdjek
2,851NdjekësitNdjek
242NdjekësitNdjek
204AbonentëAbonohu
- MIQT E FAQES TIRONA -

ME TE LEXUARA

Enver Dauti

ENVER DAUTI – FILMOGRAFIA DHE ROLET E TIJ

Enver Dauti (1927-2012). Aktor. Lindi ne Tirone, me 17 prill. U aktivizua si amator ne grupet teatrore te Tirones qysh ne vitet e par...
Bujar Shehu

Bujar Shehu, trainer i merituar dhe një ndër pesë basketbollistët më...

"TIRONA"/Bujar Shehu rrëfen persekutimin Nga Agron SEJAMINI Ka qenë një kohë, kur ishte shumë e vështirë të shikoje një ndeshje basketbolli, në Pallatin e Sportit në...

Fabrikat e sapunit në Tironën e viteve 30

Fabrikë sapuni ”LASKU”, e vëllezërve Kostandin e Vangjel Lasku, Rruga e Vjetër e Shkodrës. Sapuneria ”AFËRDITA”: Sadik Tabaku, Rruga “Farkëtarëve” Nr. 57. Produkton të gjitha tipet e...
Manifestim në Tiranë pranë Kafe Splendid.Kel Marubi viti 1928

Tironsit qytetarë autoktonë kokëfortësinë nuk e kanë huq – nga Marsida...

Ata njihen si njerëz shumë të dashur, të butë, edhe mikpritës. Njerëz që u pëlqen t’i zgjidhin gjërat me qetësi dhe pa shamatë. Një...
Luan Zhegu

Luan Zhegu- Nji nga kantautorët më të suksesshëm shqiptarë

Luan Zhegu është një nga kantautorët më të suksesshëm shqiptarë, me një talent që e ngjiti në skenat më prestigjoze muzikore. I vlerësuar me...
Juristi Jonuz Tafaj

Jonuz Tafaj, juristi Tironas që u dënua si agjent i amerikanëve

Interviste me Vjollca Tafaj Edhe pse ne si familje kishim dhënë gjithë atë kontribut për Luftën, akoma pa u çliruar mirë Tirana, në shtëpinë tonë...

PERSONALITETE

ART & KULTURE

TREGIME

FAMILJE

error: NUK LEJOHET KOPJIMI